دکتر مهراد: درخواست تاسیس دوره کارشناسی ارشد علم سنجی برای مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیشنهاد شد و در روز سه شنبه به تاریخ 1392/02/24 این پرونده در کنار دهها پرونده دیگر که مربوط به سایر دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی کشور بود در کمیسیون گسترش تخصصی علوم انسانی مطرح و با اکثریت آرا به تصویب رسید.
دکتر مهراد رئیس کمیسیون گسترش تخصصی علوم انسانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفتگو با لیزنا از تصویب رشته کارشناسی ارشد علم سنجی برای مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری خبر داد و گفت: مرکز منطقه ای در سال 1370 به پیشنهاد وزیر وقت علوم، تحقیقات و فناوری و با تفاهم نامه ای که با فرهنگستان علوم جهان سوم به امضا رسید با موقعیت جغرافیایی شیراز در استان فارس تاسیس گردید.

 دکتر مهراد ادامه داد: اساس نامه ای که برای مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری نوشته شده و به تایید مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان رسیده است از مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری به عنوان موسسه ای آموزشی و پژوهشی نام می برد.

 رئیس مرکز منطقه ای خاطر نشان ساخت: در طول سال های گذشته تمام توجه من معطوف به ایجاد زیر ساخت های ضروری برای آغاز فعالیت ها و آنگاه استمرار برنامه ها و خدمات علمی و فناوری در راستای اهداف، وظایف و اختیاراتی بود که در اساسنامه این مرکز به صراحت از آنها نام برده شده است. اکنون خوشحالم اعلام کنم که مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری تنها نهاد اطلاعات علمی و فناوری کشور و سایر کشور های منطقه است که با کنترل آثار و انتشارات مختلف و تولید پایگاه های اطلاعاتی گوناگون اکنون بخش عمده ای از وظایف پژوهشی این مرکز به مورد اجرا گذاشته شده و اعضای علمی، پژوهشگران و شاغلان تحقیقاتی در حوزه ماموریت خود وظایف محوله را به خوبی انجام می دهند. برای آگاهی از توان، ظرفیت ها و قابلیت های مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، علاقمندان می توانند به نشانی www.ricesr.ac.ir مراجعه کنند.
 دکتر مهراد اضافه کرد: اکنون که بیش از 20سال از تاسیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گذشته است، لازم بود وظایف آموزشی این سازمان منطقه ای نیز مورد توجه قرار می گرفت.
 وی ادامه داد: گرچه از ابتدا به این امر مهم توجه خاصی داشته ام اما کمبود جا برای استقرار وظایف آموزشی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری مسأله مهمی بود که در طول سال های گذشته به آن مواجه بوده ام. حال که ساختمان مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در بیش از 20 هزار متر مربع طراحی و از سال 1389 مورد استفاده می باشد مایلم اعلام نمایم که کلاس های درس در ساختمان حاضر و به دور از ساختمان اصلی که جنبه اداری و تحقیقاتی دارد به تعداد کافی طراحی و برای استفاده در دسترس می باشد.
 دکتر مهراد بیان کرد: با آماده بودن فضا و تامین نیروی انسانی واجد شرایط که از بابت آن احساس خوشحالی و رضایت می کنم به گونه ای که از ابتدای تاسیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری تا کنون نه تنها در جذب کارشناسان و متخصصان علم اطلاعات  موفقیت های بزرگی نصیب مرکز منطقه ای شده است بلکه با واگذاری بورس به افراد واجد شرایط هم اینک تعداد بیشماری متخصص علم اطلاعات و دانش شناسی با مدرک دکتری در این سازمان مشغول به کار می باشند که در واقع برای تدریس در کنار انجام فعالیت های تحقیقاتی آمادگی کامل دارند.
 سرپرست مرکز منطقه ای ادامه داد: با توجه به آماده بودن همه شرایط، درخواست تاسیس دوره کارشناسی ارشد علم سنجی به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیشنهاد شد و در روز سه شنبه به تاریخ 1392/02/24 این پرونده در کنار دهها پرونده دیگر که مربوط به سایر دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی کشور بود در کمیسیون گسترش تخصصی علوم انسانی مطرح و با اکثریت آرا به تصویب رسید.
 دکتر مهراد افزود: به این ترتیب از این پس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری نه تنها وظایف خود را در حوزه تحقیقات اطلاعات علمی و تامین نیاز های اطلاعاتی دانشگاه ها و پژوهشگاه های پژوهشی انجام خواهد داد بلکه با پذیرش دانشجو از طریق سازمان سنجش در سطح کارشناسی ارشد متخصصان علم سنجی را تربیت خواهد کرد.
 وی یادآور شد: قرار گرفتن مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در کنار  پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) فرصتی است بسیار ارزشمند که اطمینان دارم دانشجویان این دوره با بهره جویی از  پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و اعضای هیئت علمی آن به گونه ای تربیت خواهند شد که در مقایسه با سایر گرو ه های آموزشی وضعیتی درخشان تر و برجسته تر خواهند داشت.
دکتر مهراد به این نکته نیز اشاره کرد که مصوبه حاضر در روز های آینده به تصویب شورای گسترش آموزش عالی کشور خواهد رسید.
 دکتر مهراد گفت: سعی خواهم کرد که پذیرش دانشجویان را از ترم دوم سال جاری در دستور کار قرار دهم و به این نکته نیز مایلم اشاره کنم که افرادی که در این دوره پذیرفته شوند از پیشنهاد اعطای بورس تحصیلی  پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) برای خدمت در  پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) برخوردار خواهند بود.

نوشته شده توسط مریم.کرمکش در ساعت 12:32 PM | لینک  |